ثبت دامنه<---

..............................................................................................

چنانچه می خواهيد برای موسسه خود سايت ايجاد نماييد اولين قدم ثبت يك نام برای سايت می باشد به اين نام که به صورت انحصاری ثبت می گردد دامنه يا Domain مي گويند هر نام از دو قسمت تشكيل شده است که با نقطه از يكديگر جدا می شوند قسمت اول که قسمت اصلی نام بوده و می تواند نام موسسه يا نام محصول ويا هر نام دلخواه ديگر (به شرط آنکه قبلا توسط شخص ديگري ثبت نشده باشد) باشد و قسمت دوم که شناسه نام يا پسوند می باشد و با توجه به نوع سايت می توان آنرا انتخاب نمود.
انواع دامنه
انتخاب دامنه مناسب
براي انتخاب يك نام دامنه مناسب معيارهايي را بايد در نظر داشته باشيد كه در موفقيت وب‌سايت شما بسيار مؤثر خواهند بود، در اين قسمت سعي شده تا به نكات مهمي كه در انتخاب نام دامنه مناسب بايد در نظر داشته باشيد اشاره شود:

پسوند آن مناسب با نوع فعاليت وب‌سايت باشد
همانطور كه مي‌دانيد پسوندهاي متفاوتي براي مقاصد مختلف دامنه‌ها وجود دارد كه اين پسوندها تعيين كننده نوع فعاليت مرتبط با آن وب‌سايت مي‌باشند. بعنوان مثال پسوند .com ( مخفف Commercial ) كه بيشترين كاربرد را در پسوندهاي دامنه دارد در مورد وب‌سايتهايي كه اهداف تجاري دارند بكار مي‌رود. وب‌سايتهايي كه محدوده فعاليت آنها به يك كشور خلاصه مي‌شود از پسوند همان كشور استفاده مي‌نمايند. وب‌سايتهايي كه بصورت بين‌المللي نيز فعاليت مي‌كنند معمولاً دامنه اصلي وب‌سايت خود را با پسوند .com و براي هر كشور كه خدمات خود را عرضه مي‌كنند يك دامنه با پسوند همان كشور اختصاص مي‌دهند. براي اطلاع از پسوندهاي دامنه موجود در دنيا و زمينه استفاده از آنها اينجا كليك نمائيد.

ثبت پسوندهاي رايج
اگر تصور مي‌كنيد كه نام دامنه انتخابي شما بخصوص از زمان شروع فعاليت وب‌سايت، ممكن است با پسوندهاي ديگر توسط افراد مختلف به ثبت برسد، همزمان با ثبت پسوند اصلي پسوندهاي مهم و رايج ديگر را نيز به ثبت برسانيد، بعنوان مثال اگر دامنه خود را با پسوند com .انتخاب نموده‌ايد، پسوندهاي net .و org. را نيز ثبت و اگر تمامي و يا بخشي از فعاليت وب‌سايت به ايران مربوط مي‌شود پسوند ir .را نيز به آن اضافه نمائيد، اين عمل موجب مي‌شود تا در آينده وب‌سايت شما كه با صرف هزينه و وقت ايجاد شده است با وب‌سايت ديگري با همان نام، توسط مخاطبين اشتباه نشود.

كوتاه باشد
تا جايي كه امكان‌پذير است نام دامنه خود را كوتاه انتخاب نمائيد. البته اين بدين معنا نيست كه نام سازمان، شركت و ... خود را ناديده بگيريد. شما مي‌توانيد قسمتي از نام شركت و يا مخفف آن را بعنوان نام واحد انتخاب نمائيد. بعنوان مثال اگر نام شرکت شما پردازشگران عصر نوین مي‌باشد بهتر است بجاي pardazeshgaran-asr-novin.com نام novin.com و يا pan.com را انتخاب نمائيد (پسوند مناسب را فراموش نكنيد). توجه داشته باشيد كه استفاده از حروف اختصاري در بعضي موارد مناسب نيست بخصوص اگر تعداد حروف اختصاري بيش از 4 كاراكتر باشد. در مجموع توصيه مي‌شود كه نام كوتاه انتخابي‌تان مفهوم باشد. اگر نام دامنه كوتاه انتخابي شما با پسوندهاي رايج مثل .com و .net و ... قبلاً به ثبت رسيده‌اند و بخشي يا تمامي فعاليت وب‌سايت شما به كشور ايران ارتباط دارد توصيه مي‌شود دامنه كوتاه انتخابي خود را با پسوند .ir هرچه سريعتر به ثبت برسانيد. در حال حاظر ثبت نامهاي كوتاه با پسوند .ir نسبت به ساير پسوندها بيشتر امكان‌پذير است. اين عمل موجب مي‌شود تا آدرس وب‌سايت شما بيشتر بياد بماند.

املاي روان و صريحي داشته باشد
املاي نام دامنه شما بهتر است به گونه‌اي باشد كه بصورت شفاهي به راحتي قابل انتقال باشد و يا حداقل نياز به هجي (spell) كمتري داشته باشد. ممكن است شما آدرس وب‌سايت خود را بصورت شفاهي به دوست خود اعلام نمائيد و آدرس وب‌سايت شما املاي سختي نيز داشته باشد بطوري كه به گونه‌هاي متفاوتي بتوان آن را تايپ نمود در اين حالت اين احتمال وجود دارد كه دوست شما موفق به بازديد از وب‌سايت شما نشود و يا اينكه به اشتباه وارد سايت ديگري شود.

با نوع فعاليت وب‌سايت يا مجموعه شما مرتبط باشد
بهتر است نام دامنه انتخابي شما با نوع فعاليت وب‌سايت و يا مجموعه (سازمان، شركت و ...) شما مرتبط باشد بدين ترتيب مخاطبين وب‌سايت شما به علت تطابق نام وب‌سايت با نيازشان، براي بازديد از سايت تمايل بيشتري خواهند داشت.

راهنمای ثبت دامین در آذران وب

ثبت دامنه در آذران وب ظرف مدت چند دقيقه و با چند کلیک ساده انجام می گیرد. كاربر، نام دامنه مورد نظر خود را در قسمت ثبت دامنه وارد مي‌كند و در صورتي كه قبلا ثبت نشده باشد طي چند مرحله آن را بصورت آنلاين به ثبت مي‌رساند.کلیه دامنه ها به نام متقاضی ثبت گردیده و دارای کنترل پنل کامل تحت وب می باشند.
همچنین شما می توانید از طریق تلفن و هماهنگی با بخش فروش هم دامنه خود را ثبت نمایید . هزينه ثبت هر نام با توجه به شناسه آن و مدت زمان ثبت (يك تا ده سال) مشخص می گردد .

نکته:
قبل از ثبت نام مي بايست آزاد بودن آنرا کنترل نمود هر نامی که قبلا ثبت شده باشد در صورتی که منقضی نشده باشد تنها توسط مالک آن قابل ثبت مجدد است بنابراين مي بايست نامی را انتخاب نماييد که قبلا شخص ديگري آنرا ثبت نکرده باشد (به عنوان مثال نام azaranweb.com را نمي توانيد ثبت نماييد چون قبلاً توسط این شرکت به ثبت رسیده است.)
برای اين منظور در آخرین تب این قسمت که با نام Whois Lookup? نامگذاری شده است کلیک نمائید (به تصویر زیر توجه فرمائید.)و با توجه به مراحل مشخص شده دامین های مورد نظر خود را کنترل نمائید. چنانچه نامی قبلا ثبت شده باشد با رنگ قرمز و چنانچه نام آزاد باشد با رنگ سبز مشخص می شود.

دامنه های فارسی
یکی دیگر از جدیدترین سرویس های آذران وب سامانه ثبت آنلاین دامنه های فارسی(IDN) همراه با Whois می باشد که بصورت Full Option پیاده سازی شده است.
لازم به ذکر است که این دامنه ها تحت لیسانس ثبت گردیده و بین المللی می باشد و برای حفظ برند و بالا بردن رتبه در موتورهای جستجوگر بسیار مناسب است. لازم است اضافه شود که یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین راه های بهینه سازی SEO، ثبت دامنه های فارسی می باشد.

راهنمای انتقال دامنه در آذران وب

با انتقال دامنه خود به آذران وب از کلیه مزایا و سرویس های دامین آذران وب بهرمند شویدآذران وب بابت انتقال دامنه هزینه ای دریافت نمی نماید و تنها هزینه تمدید دامین به مدت یکسال مطابق با جدول تعرفه دامین ها اخذ خواهد شد.
انتقال دامنه به آذران وب

اگر قصد داريد دامنه قبلاً ثبت شده خود را به آذران وب منتقل نمائيد به نكات ذيل توجه داشته باشيد:

شرايط زیر در تمامي مراكز ثبت دامنه " Registerarها" يكسان مي‌باشد.

حداقل 60 روز از ثبت و يا آخرين انتقال دامنه به مركز ثبت (Registrar) فعلي گذشته باشد.
چنانچه از ثبت و يا آخرين انتقال دامنه كمتر از 60 روز گذشته باشد، درخواست انتقال بطور خودكار رد مي‌شود (طبق قوانين ICANN).

قفل دامنه باز باشد.
سرويس قفل دامنه (Domain Locking) در تمامي مراكز ثبت دامنه (Registrarها) ارائه مي‌گردد. قفل دامنه از نقل و انتقال دامنه بدون كسب اجازه مالك آن جلوگيري مي‌نمايد و بدين ترتيب دامنه‌ها از امنيت بيشتري برخوردار خواهند بود. در اين حالت حتي تائيديه Administrative Email نيز منجر به انتقال دامنه نخواهد شد.

حداقل 1 روز به تاريخ انقضاي دامنه باقي مانده باشد.
در غير اينصورت دامنه مي‌بايست قبل از اقدام به شروع انتقال، در Registrar فعلي تمديد شود.

هر دامنه براي انتقال حتما نياز به Authorization Code دارد.
Authorization Code دامنه مي‌بايست از مركز ثبت (Registrar) فعلي آن دريافت شود.
Authorization Code يك كد انحصاري به منزله صدور مجوز انتقال دامنه مي‌باشد كه ازطرف مركز ثبت (Registrar) فعلي صادر مي‌شود.

نامه تائيديه انتقال دامنه به Administrative Email ارسال خواهد شد.
براي مشاهده Administrative Email دامنه خود مي‌توانيد از قسمت Whois Lookup اقدام فرمائيد.

از دريافت Email توسط Administrative Email دامنه اطمينان حاصل نمايد.

سپس با تماس با بخش فروش آذران وب و یا از طریق کنترل پنل نسبت به درخواست برای انتقال دامین به آذران وب اقدام نمایید.

توجه: نحوه انتقال و تغيير مركز ثبت دامنه (Registrar) با نحوه انتقال و تغيير سرويس دهنده ميزباني وب آن دامنه "DNS Provider، Web Hosting" کاملاً متفاوت است و مي‌توان هر دو و يا صرفاً يكي از آنها را انتقال و تغيير داد.

يادآوري: در تمامي مراحل و زمان انتقال و تغيير مركز ثبت دامنه (Registrar)، سرويس ميزباني وب آن دامنه (حتي براي يك ثانيه) قطع و يا دچار اختلال نخواهد شد..

ادامه مراحل به شرح زیر است:
آذران وب در خواست انتقال دامنه را برای registrar شما می فرستد. Registrar شما نامه ای را به ایمیل administrator دامین شما برای تایید این انتقال ارسال می کند که شما می بایست مطابق با دستور العمل ذکر شده در آن ایمیل اقدام نمایید.
کل مراحل فوق 5 تا 10 روز به طول می انجامد. پس از انتقال کامل دامین ، شما از طریق کنترل پنل آذران وب می توانید دامین را مدیریت نمایید.
نحوه انتقال دامنه از Onlinenic.com:
برای انتقال دامنه ای که قبلا توسط هر شرکتی در onlinenic.com به ثبت رسیده است . با شرکت ثبت کننده دامین خود تماس حاصل نمایید و از آنها بخواهید تا دامین شما را به Reseller ID آذران وب به کد 301507 انتقال دهند. پس از انتقال دامین توسط شرکت ثبت کننده فعلی دامین خود، تنها 5 روز فرصت دارید تا بخش فروش آذران وب را برای تکمیل عملیات انتقال مطلع نمایید. دامین پس از تایید آذران وب به کنترل پنل شما افزوده خواهد شد.
تغییر Name server:
علاوه بر انتقال کامل دامین به آذران وب ، جهت استفاده از سرویس های آذران وب شما می توانید تنها name server های دامین خود را بهآذران وب تغییر دهید . در این صورت کنترل دامین شما بدست شرکت ثبت کننده دامین شماست و شما میبایست برای تمدید از طریق شرکت ثبت کننده دامین اقدام نمایید.
تمديد دامنه (Domain Renewal)
مدت زمان ثبت دامنه ها توسط سيستم دائما كنترل مي‌شود و به مالكين دامنه هايي كه در دوره يكماهه پاياني ثبت هستند بصورت خودكار از طريق پست الكترونيك اطلاع داده ميشود (علاوه بر ارسال پست الكترونيك توسط سيستم، تماس تلفني با مشتركين در زمان پاياني دامنه در دستور كار بخش خدمات امور مشتركين قرار داده شده است). به منظور تمديد دامنه، مشترك كافيست به كنترل پنل كاربري خود مراجعه نموده و دامنه مورد نظر خود را بدون نياز به مراجعه حضوري و يا تماس با پرسنل، بصورت آنلاين و به سرعت تمديد نمايد.
جهت تمدید دامنه خود، در قسمت ابزارها بر روی آیکون "دامین ها" کلیک کرده و از صفحه ای که ظاهر می گردد ، بر روی دامین مورد نظر کلیک کرده و سپس "تمدید"را انتخاب نمائید. مراحل افزودن به سبد خرید و پرداخت پس از تائیدیه کاربر انجام خواهد گرفت.
سوالات متداول دامنه ( Domain )

دامنه ( Domain ) چيست؟
معادل کلمه قلمرو مي باشد، هر فرد حقيقي يا حقوقي مي تواند صاحب يک يا چند دامنه در اينترنت باشد. دامنه نامي است که هميشه با يک پسوند همراه بوده و با نقطه از آن جدا ميشود. ترکيب "نام" بهمراه "پسوند" يک دامنه را تشکيل مي دهد و هر يک به تنهايي دامنه محسوب نميشود، به عنوان مثال "azaranweb.com" يک دامنه است که از ترکيب "azaranweb" و "com." تشکيل شده است و در اينترنت به اين شکل آدرس دهي مي شود : http://www.azaranweb.com . در ميان فارسي زبانان گاهاً از کلماتي همچون "دامين" و "دومين" نيز بجاي "دامنه" استفاده مي شود.


رابطه دامنه ( Domain ) با ميزباني وب ( Web Hosting ) چيست؟
Domain نامي است که شما براي سايت خود انتخاب مي کنيد و Web Hosting ميزباني است که به Domain شما سرويس دهي مي کند ، مانند اختصاص فضا ، Email و ...

قیمت دامنه سالیانه قیمت دامنه 2 ساله قیمت دامنه 3 ساله قیمت دامنه 4 ساله قیمت دامنه 5 ساله قیمت دامنه 10 ساله
.com 450000 900000 1350000 1800000 2250000 4500000
.net 450000 900000 1350000 1800000 2250000 4500000
.org 450000 900000 1350000 1800000 2250000 4500000
.biz 450000 900000 1350000 1800000 2250000 4500000
.info 450000 900000 1350000 1800000 2250000 4500000
.co 1120000 2240000 3360000 4480000 6600000 11350000
.ws 900000 1800000 2700000 3600000 4500000 90000000
.asia 550000 1100000 1650000 2200000 2750000 3300000
.eu 420000 840000 1260000 1680000 2100000 4200000
.cc 1350000 2450000 3600000 4900000 6000000 13500000
.me 900000 1900000 2700000 3600000 4500000 9000000
.tv 1500000 3000000 4500000 6000000 7500000 15000000
.ir 140000 - - - 220000 -
.co.ir 120000 - - - 380000 -
.net.ir 120000 - - - 380000 -
.org.ir 120000 - - - 380000 -
.gov.ir 120000 - - - 380000 -
.sch.ir 120000 - - - 380000 -
.ac.ir 120000 - - - 380000 -
.id.ir 120000 - - - 380000 -

مرحله 1 :

نام دامنه را وارد نمایید

مرحله 2 :


 • انتخاب همه

 • ac.ir
 • sch.ir
 • co.ir
 • net.ir
 • gov.ir
 • org.ir
 • id.ir
 • انتخاب همه

 • com[idn]
 • net[idn]
 • انتخاب همه

 • ir
 • com
 • net
 • org
 • info
 • biz
 • ws
 • tv
 • ca
 • asia
 • co
 • ایران
 • nl
 • eu
 • co.kr
 • com.tw
 • tw
 • co.com
 • kim
 • Pics
 • se
 • academy

مرحله 3 :

جستجو